دانلود پاورپوینت نارسایی احتقانی قلب جهت رشته مدیریت در قالب 33 اسلاید و با فرمت pptx بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش

 

 


نارسائی قلب بنا به تعریف عبارتند از یک حالت پاتوفیزیولوژی که قلب قادر به پمپاژ کردن خون و اکسیژن جهت برآورده کردن نیازهای متابولیک بدن و تداوم رشد نیست. نارسائی قلب می تواند در اثر تغیر هر یک از عوامل تعیین کننده برون ده قلبی اتفاق افتد عوامل تعیین کننده عبارتد از preload ، afterload، contractility و Heart Rate.

نوع 1 (افزایش preload یا volume overload): شنت های چپ به راست مثل VSD،PDA، APwindow و ...، نارسائی دریچه ای و (systomic) A.V fistula

نوع 2 (افزایش Afterload یا pressure overload): AS، PS، COA، هیپرتانسیون سیستمیک

نوع 3 اختلال در انقباض پذیری: چون IHD، میوکاردیت، کاردیومیوپاتی

نوع 4 اختلال در ریتم چون SVT، V.tachو complete H. block و چند مورد دیگر.

یافته های آزمایشگاهی:

 

C.X.Ray: حضور یک سایه قلب بزرگ در C.X.Ray ثابت ترین یافته اختلال فونکسیون قلبی است و بیان کننده دیلاتاسیون بطنی یا هیپرتروفی است در نوزادان CT-Ratio بیش از60% و در کودکان بیش از 55-50% کاردیومگالی تلقی می گردد چنانچه اندازه قلب بزرگ نبود بایستی در مورد CHF شک کرد به هر حال  در مراحل ابتدائی میوکاردیت، تاکی آریتمی، بازگشت کامل و غیرطبیعی همراه با انسداد وریدهای ریوی (TAPVC+ob)، پریکاردیت کنستریکتیو و کاردیومیوپاتی restrictive ممکن است اندازه قلب طبیعی باشد.

 

 

اندازه قلب در موارد volume overload بیشتر از pressure overload است در بعضی از بیماریها چهار حفره قلب بزرگ است چون کاردیومیوپاتی دیلاته و C.AV.C.defect و PVM معمولاٌ افزایش یافته است. در نارسائی قلب در ابتدا ادم بینابینی بین لوبولر داریم (خط B kerely)، بعد ادم پری واسکولر که sharpness عروق مرکزی ریه را محو می کند و بالاخره ادم ساب پلورال که تجمع مایع بین ریه و پلور صورت می گیرد که به شکل spidle است.

وقتی فشار کاپیلری به 20-25mmHg رسید ادم بینابینی و وقتی بیش از 25 رسید ادم آلوئولی با یک نمای ابری در اطراف ناف بصورت Butter fly همراه با پلورال افیوژن اتفاق می افتد.

 

 

کلاپس لوب تحتانی ریه با یا بدون پرهوائی لب فوقانی ریه چپ در اثر LA و PA بزرگ . افیوژن پلور در شیرخواران کمیاب است ولی در کودکان مسن تر غیر شایع نیست. در گذشته جهت بررسی LA بزرگ از B.swallow استفاده می شد ولی امروز Echo جای آن را گرفته است.