خرید و دانلود فصل دوم پایان نامه جنبش زنان و پیشینه مربوط به آن با فرمت docx در قالب 28 صفحه ورد بصورت کامل و جامع با قابلیت ویرایش

 

 

 

ساناساریان در ادامه، به سه گزاره بر اساس نظریه فریمن اشاره می کند که درباره خاستگاه جنبش زنان است: «1) رشد و گسترش شبکه های ارتباطی از قبل موجود، در ورای مرز های محلی، 2) امکان همگرایی این شبکه ارتباطی با وجود اندیشه های موجود در آن جنبش، 3) وجود یک بحران یا حضور سازمان دهندگان». بر این اساس، وی به طرح این سوال در مورد جنبش زنان ایران می پردازد که «آیا همه یا هر یک از این سه گزاره – رشد شبکه های ارتباطی، همگرایی، بحران یا سازمان دهندگان – در جنبش زنان ایران وجود داشته است؟» (1382: 18-19).

 

 


در فصل های بعدی کتاب، یافته ها و نتایج تحقیقات نویسنده به ترتیب زمانی آمده است. در فصل دوم، موقعیت اجتماعی – فرهنگی زنان مسلمان در اوایل دهه 1280 بررسی شده است. همچنین، در این فصل مشارکت زنان در انقلاب مشروطه 1285، و نیز در نهضت استقلال طلبی مورد بررسی قرار گرفته است. در فصل سوم، جنبش حقوق زنان در ایران از 1289 تا 1311 با استفاده از 6 ویژگی کلی جنبش های اجتماعی مورد تحلیل قرار گرفته است. ساناساریان معتقد است که جنبش زنان از اوایل سال 1289 آغاز (یعنی زمانی که نخستین گاهنامه زنان منتشر شد)، و در دهه 1300 به اوج خود رسید، و در دهه 1310 به افول گرائید. انحلال آخرین سازمان زنان در سال 1311 نشانه پایان حیات جنبش زنان ایران عنوان شده است (1382: 51). 
 

 

 

فهرست مطالب

مروری بر ادبیات تجربی و تحقیقات مرتبط

الیز ساناساریان

پروین پایدار

نوشین احمدی خراسانی

حمیرا مشیرزاده

ناهید مطیع

حمیدرضا جلائی پور

فریبرز لرستانی

شهربانو محمدكریمی

حسین رنجبر

سعید زاهد زاهدانی

علی كریمی