دانلود پاورپوینت بررسی اقليم در ساختمان سازی جهت رشته مدیریت در قالب 75 اسلاید و با فرمت pptx بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش

 

 

تقسيمات اقليمي در ايران
 

اساساً اقليم در بسياري از مناطق دنيا بوسيله عرض جغرافيائي و ارتفاع از سطح دريا مشخص مي شود. ايران با قرار گرفتن بين 25 تا 40درجه عرض جغرافيايي شمالي در منطقه گرم قرار گرفته است و از نظر ارتفاع نيز فلاتي است مرتفع كه مجموعه  سطوحي از آنكه ارتفاعشان از سطح دريا كمتر است 475 متر است درصد بسيار كمي از سطح كل كشور را تشكيل مي دهند.

 

 

با وجود آنكه ايران داراي دو حوزه بزرگ آبي، درياي خزر و خليج فاري، مي باشد اما به دليل وجود و نحوه قرار گيري رشته كوههاي البرز و زاگرس اثرات اين دو حوزه محدود به نواحي بسيار نزديك به آنها بوده و به ندرت مشاهده گرديده است كه اين حوزه ها اثري در تعديل درجه حرارت هواي قسمت هاي داخلي داشته باشند.

 

 

در مورد تقسيمات اقليمي در ايران، دانشمندان ايراني مبناي كار خود را براساس روش كوپن قرار داده اند. البته، به دليل كمبود اطلاعات درباره شرايط آب و هواي ايران و به دليل موقعيت استثنائي كشور. استخراج اين تقسيمات براي ايران در پاره اي از موارد با واقعيت متفاوت است. اما، همان طور كه مهندس عدل در بررسي مطالعات كوپن مي نويسد: «منظور از تعيين تقسيمات اقليمي مشخص ساختن نقاطي است كه از حيث آب و هوا اگر هم كاملا با هم تطابق ندارند لااقل تا حدي شباهت داشته باشند.»

 

 

فهرست مطالب :

تقسيمات اقليمي در ايران
اقليم معتدل و مرطوب (سواحل درياي خزر)

اقليم سرد (كوهستانهاي غربي)

اقليم گرم وخشك (فلات مركزي)

فرم كالبدي ساختمان
بافت مجموعه مسكوني
الگوي اشغال زمين
جهت استقرار ساختمانها

محافظت ساختمان در برابر تابش آفتاب در مواقع گرم

شكل كالبدي ساختمان:

جلوگيري از افزايش رطوبت هوا

جلوگيري از تاثير بادهاي غبار آلود در فضاهاي داخلي و خارجي ساختمان

هدايت آفتاب به فضاهاي داخلي در زمستان

جهت استقرار ساختمان:

و...